Türk öğrencilerden NASA’nın takdirini toplayan proje: “Marmalade’s Space Adventure”

Türk öğrencilerden NASA’nın takdirini toplayan proje: “Marmalade’s Space Adventure”

Senaryosu Ankara Birikim Okulları öğrencileri tarafından yazılan “Marmalade’s space adventure” projesi NASA Ekibi tarafından takdir ve ilgi ile karşılandı. NASA web sitesine eklenecek olan STEM eğitim videosu, ABD devlet okullarında NASA STEM Eğitim Materyali olarak da kullanılacak.

NASA STEM Eğitim videolarında bir ilk!

Ankara Birikim Okulları’nda görev yapan uzman öğretmen Hatice Bilici’nin koordinatörlüğünde hazırlanan “Marmalade’s space adventure” projesi NASA yetkililerden takdir gördü. Bilici ve öğrenci ekibi, uzaya roket göndermenin kolay olmadığını, “NASA Spotlite Video Design Challenge” yarışmasına katılarak yazdıkları senaryo ile anlattılar. “Marmalade’s space adventure” STEM Eğitim videosu ile NASA da ilk defa ABD dışında bir ülkenin videosu kullanıldı.

NASA Spotlites videolarının ABD devlet okulu öğrencileri tarafından üretilen 90 ve 120 saniyelik videolardan oluştuğunun altını çizen Bilici, “Bu videolar bilimsel yanılgıları gidermek için tasarlanmıştır. Videolar, etkileşimli teknolojilerden yararlanan okullarda, sınıfa hazır 5E derslerinde kullanılır. Dersler, kavramsal değişimi ve bilimsel kelimelerin daha derinden anlaşılmasını teşvik eder” açıklamasında bulundu.

Bir kuklanın ağzından ele alınan içerik senaryosu, uzaya roket göndermenin zorluklarını anlatıyor. “NASA Spotlite Video Design Challenge” yarışması ekibi ile iletişime geçtiklerini dile getiren Bilici, yaptıkları proje başvurusuna aldıkları dönüşten çok mutlu olduklarını belirtti.

NASA Ekibi öğrencilerle bir arada

Yarışmaya katılan öğrenciler ve proje ekibi NASA STEM Ekibiyle online olarak bir araya geldi ve teşekkür belgesi almayı hak kazandılar. Proje Koordinatörü Birikim Okulları Öğretmeni Hatice Bilici, STEM eğitim modeliyle hazırladıkları videonun ilgi görmesinden duydukları mutluluğu dile getirdi; “STEM eğitim bildiğiniz gibi çocuklara derste öğretilen matematik, fen bilimlere gibi dersleri günlük hayatlarında nasıl uygulayacakları hakkında da bilgi veriyor. Çocuklar çektiğimiz videoyla hem senaryo yazdılar hem de bilgilerini pekiştirdiler.”

Başvuru sonrası gelişmeleri anlatan Bilici: “NASA STEM Ekibi ile Zoom üzerinden toplantı gerçekleştirildik. Toplantıda proje ekibi ile tanışan NASA Uzmanları, projeyi çok beğendiklerini dile getirdiler ve takdirlerini ilettiler. Şu ana kadar yapılan STEM Eğitim videolarının ABD Eyaletlerinden seçilerek yayınlandığını söyleyen NASA Uzmanları, başka bir ülkeden ilk defa bir videonun NASA web sitesinde yayınlanacağını dile getirdiler.”

İkinci proje için NASA’dan Türk öğrencilere destek

Toplantı sonrasında “Marmalade’s space adventure” STEM eğitim videosu gerekli evraklar hazırlanarak NASA uzmanlarına email ile iletildiğini ifade eden Bilici, NASA’nın projeyi çok başarılı bularak öğrencilere ve proje ekibine “Takdir Sertifikası” gönderdiğini dile getirdi. STEM eğitim videosu ayrıca NASA YouTube Kanalında da yayımlandı. Kısa süre içerisinde NASA Web sitesine eklenecek olan STEM eğitim videosu, ABD devlet okullarında NASA STEM Eğitim Materyali olarak kullanılacak.

Ülkemizde bir ilk olan proje oldukça taktir topladı. NASA STEM Uzmanları tarafından Proje Koordinatörü Hatice Bilici’ye başka bir eğitim videosu hazırlamaları için davet maili gönderildi. Proje ekibi şimdi yeni bir NASA STEM Eğitim Videosu hazırlıklarına başladılar.