Yönetim Kadrosu

Dr. Ömer Faruk YELKENCİ

Genel Müdür

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 1986 yılında Haydarpaşa Lisesi’nden, 1992 yılında da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Yeditepe Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında, doktorasını ise Marmara Üniversitesi’nde Eğitim Bilimleri (Tarih Öğretimi) alanında yaptı.

Ömer Faruk YELKENCİ, meslek hayatına özel bir öğretim kurumunda başladı. Daha sonra MEB bünyesine öğretmen olarak atandı. Dört yıl öğretmenlik yaptıktan sonra özel sektöre dönen Yelkenci, Özel Birikim Eğitim Kurumlarında sırasıyla okul müdürlüğü, genel müdür yardımcılığı ve genel müdürlük görevlerinde bulundu.

2014’te tekrar Millî Eğitim Bakanlığı’na geçen Yelkenci, Bakanlık’ta 2014-2016 yılları arasında Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü, 2016-2018 yılları arasında da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptı. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü olarak dershanelerin dönüşüm sürecini yönetti ve Eğitim Felsefesi Kongresi fikrini ortaya koydu ve kongreyi gerçekleştirdi. İstanbul’da ise Harezmî Eğitim Modeli ve Öğretmen Akademileri projelerini geliştirdi ve uygulamaya koydu. Ayrıca Tematik Meslek Liseleri fikrini uygulamaya geçirdi.

2018-2022 yılları arasında da Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı olarak görev yaptı. Bu görevi sırasında Dijital Disiplinlerarası Beşeri Bilimler Fakültesi projesini geliştirdi, üniversite bünyesinden oluşturduğu ekiple beraber tasarımını yaptı. Bu fakülte YÖK’e teklif edildi ve çalışma makale olarak da yayımlandı. Burada yine üniversite tarafından yayımlanan. Hacı Bayram Veli üzerine üç kitaptan oluşan setin koordinasyonunu yaptı. Hacı Bayram Veli Müzesi çalışmalarını da koordine etti. Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisans düzeyinde eğitim felsefesi dersleri de vermiştir.

Kaknüs Yayınlarından çıkan “Türk Modernleşmesi ve II. Abdülhamit’in Eğitim Hamlesi”, MOTTO Yayınlarından çıkan “Felsefeden Uygulamaya Eğitim: Hayat Denge Modeli” ve yine aynı yayınevinden “Yaratıcı Tarihsel Düşünme Becerisi”isimli üç kitabı bulunmaktadır.

Halen Özel Birikim Okullarında Genel Müdür olarak görev yapmakta olan Yelkenci, evli ve iki çocuk babasıdır.