BABALARA…

BABALARA…

Çocuklarımızın kimlik ve kişilik gelişiminde annelerin rolü kadar babaların rolü de çok önemlidir. Baba figürünün sağlam, tutarlı ve erişilebilir olması insanın temel güven duygusunun oluşumunda önemli bir rol oynar. Maalesef yoğun günlük yaşam mücadelesi içerisinde babalar çocukları ile duygusal bağ kurmakta zorlanıyorlar. Peki bu durumu nasıl değiştirebilirsiniz?
 
Çocuğunuzun annesine saygılı olun
Bir babanın çocukları için yapacağı en büyük iyilik annelerine saygı göstermektir. Evlilik, çocukların içinde büyüdüğü, en zayıf zamanlarını geçirdikleri bir kozadır. İnciyi ince ince büyüten sedef gibi; çocukların kalbini büyütür. Birbirlerine saygı duyan anne ve baba, çocuklarına en güzel model olur. Oğlunuz bir kadına nasıl davranılacağını sizden öğrenir; siz eşinize, yani oğlunuzun annesine kötü davranırsanız, gelininize kötülük etmiş olursunuz. Üstelik, gelininize yaptığınız bu dolaylı kötülük, oğlunuza da kötülük olarak yansır, bundan torunlarınız da payını alır. Bakın ne kadar kritik bir noktada bulunuyorsunuz. Eşiniz size nasıl davranıyorsa, kızınız da damadınıza öyle davranacaktır. Anne ve babanın birbirine saygılı olduğu bir evde, çocuklar varlıklarından daha çok memnun olur, özgüvenleri gelişir, kendi varlıklarını daha anlamlı bulur...

Çocuklarınızla olun
Kabul; çocuklarınız için çok çalışıyorsunuz, onların geleceği adına koşturuyorsunuz; onların mutluluğu için yoruluyorsunuz. Çocuklarınız için çok çalışıyor olmanız, onlara iyilik olarak yetmez. Çocuklarınız için çalıştığınız kadar, çocuklarınız için var olmalısınız da. Onların yanında olmak onlar için çalışmaktan da, onlar için kazanmaktan da önemli ve önceliklidir. Onların yanında fiziksel ve duygusal olarak var olmanız, onlar için yaptıklarınızı anlamlı kılacaktır. Onlar için yaptıklarınız onların yanında olduğunuz sürece anlamlı olacaktır.

Dinlenme hakkınızı kazanın
Çoğu kez, babalar çocuklarıyla yanlış bir şey yaptıklarında konuşurlar. Bu yüzden, anneler çocuklarına “Baban seninle konuşmak istiyor” dediğinde, çocuklar isteksiz davranırlar. Çocuklarınızla özellikle güzel şeyler yaptıkları zaman konuşun. Yaptıkları güzel ve olumlu şeyleri, çok küçük de olsa, hatta özellikle küçük olanları, sık sık tebrik edin; çocuklarınız iyi yolda olduklarını sizden öğrensinler. Böyle yaparsanız, çocuğunuz büyüdükçe, onunla konuşma hakkı kazanacaksınız. Sadece olumsuz şeylerde sesinizi yükselttiğinizde, çocuğunuz tarafından dinlenme hakkınızı kaybedersiniz.


Disiplin verin ama sevgiyle…
Bu da çok klasik bir tavsiye gibi gelebilir kulağınıza. Kendi kalbinizde varlığını hissettiğiniz şeydir sevgi; onun orada olduğundan eminsiniz. Size çocuklarınızı sevmeyi öğretecek biri yoktur. Kimsenin hatırına seviyor değilsiniz onları. Ancak sevginin orada, yani kalbinizde olması, çocuklarınızın buna eriştiği anlamına gelmez. Çoğunlukla saklıyor olabiliriz sevgimizi. Hele de bizimki gibi babalara ciddiyet ve otorite rolünün özellikle yüklendiği bir toplumda, çocuklarınıza çoğu kez çatık kaşlı görüntü veriyor olabilirsiniz. Disiplin deyince illâ da aklımıza sertlik ve huşûnet gelir; disiplin sadece sevgiyle de olabilir bunu unutmayın. Korkutularak kazanılmış davranış ve tutumlar içselleştirilemez.

Rol model olun
Farkında olmayabilirsiniz ama çocuklarınız için önemli bir rol modelisiniz. Babasıyla güzel vakitler geçiren bir kız, erkekler tarafından saygıyı hak ettiğini öğrenir; kendine buna göre eş arar. Oğlunuzun yanında, bazı şeyleri kaybetmek adına da olsa dürüst davranıyorsanız, onca uzun derslere gerek kalmadan ondan dürüst ve sorumlu olmayı bekleyebilirsiniz. Oğlunuz ve kızınız size çok etkili bir rol vermiştir. Birlikte olduğunuz zamanlarda, onlara doğruyu ve yanlışı, iyiyi ve kötüyü yaşayarak öğretin. Örneklerinizi gündelik hayatın içinden çıkarın. Hayatın kendisinin en büyük laboratuar olduğunu hep hatırınızda tutun.

Ailece yemek yiyin
Yemek masası ya da sofrası, halihazırda yeryüzünün en etkili iletişim ortamını sunar (Profesyoneller iş konuşmalarını ve anlaşmalarını yemekli yaparken bu önemli detayı göz önünde tutarlar). Tatlı bir şeyi paylaşırken, en önemli ihtiyacımız olan beslenmeyi karşılarken, söylediklerimiz ve dinlediklerimiz güzelleşir. Öğünlerin içinde en önemlisi kahvaltıdır. Birlikte kahvaltı yapmanın, kahvaltıda ne yediğinizden bağımsız olarak, okul ve iş başarısını artırdığı çok sayıda araştırmayla doğrulanmıştır. Kahvaltı, yoğun bir günün öncesinde, öğle yemeği yoğun bir günün tam ortasında, akşam yemeği yoğun bir günün sonunda, sakin ve duru bir ortam sunar. Aile üyelerinin telaşsız birlikteliği için önemli fırsattır yemekler. Çocuklarınız ve eşiniz yemek sırasında size açılmaya daha da yatkındırlar. Siz de onlara açılabilirsiniz. Şimdi hafızanızı bir yoklarsanız, kendi anne ve babanızla ve kardeşlerinizle geçirdiğiniz en güzel zamanlara ya demli bir çay kokusu ya da tadı damağınızda bir yemek tadı eşlik eder. Sabahları birlikte kahvaltı edin; mümkünse akşam yemeğinde birlikte olun.

Çocuklarınıza okuyun
Tablet, telefon, televizyon ve bilgisayarın hükmettiği bir çağda, okuyan bir baba modeli, hele de çocuklarıyla birlikte okuyan bir baba modeli olağanüstü bir güzelliktir. Böylece televizyonun ve telefonun çekim etkisine karşı, sahici ve canlı bir çekim alanı oluşturmuş olursunuz. Çocuklar, bizzat yaparak ve okuyarak, görerek ve işiterek öğrenirler. İyi bir okuyucu olarak, onlara hem tatlı ve çekici bir iletişim ortamı sunarsınız, hem de onları kültürün en önemli bileşeni kitaplara (ve kendinize) dost edersiniz.

Duygularınızı açık edin
Çocuklar, yeni geldikleri dünyada güven ararlar. Ailede ve dünyada, istendiklerini, kabul edildiklerini ve sevildiklerini deneyimlemek isterler. Özellikle babalar çocuklarına güven duyacakları, sevildiklerini hissedecekleri duygular sunmalılar. Sevgi dolu bir dokunuş, sıkı bir kucaklama, onlara kalabalık sözlerden çok daha fazlasını söyler.

Babalık görevi asla bitmez, unutmayın!
Çocuklar büyüyüp kendi yuvalarını kurduktan sonra bile, baba olarak varlığınıza ihtiyaç duyarlar. Maddi olarak herhangi bir katkıda bulunmasanız bile, çok uzaklarda olsanız bile, sadece nefes alıp veriyor olmanız bile, gölgenizin onların yuvasına düşmesi bile onlar için çok şey ifade eder. Çocuklarınız bu gerçeği ifade etmekte zorlanabilirler ya da gecikebilirler. Ama siz, şimdiden, gölgenizin ve nefesinizin bile onlara çok şey söyleyeceği zamanları inşa edin.